Strona główna / Wydarzenia » Autobusy Scania i Man w Kaliszu
Wydarzenia
2017-12-17 / Autobusy Scania i Man w Kaliszu
W dniu 6 grudnia br. z okazji Mikołajek przed kaliskim ratuszem odbyła się prezentacja zakupionych przez Miasto Kalisz autobusów zakupionych w ramach projektu o nazwie "Rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Miasta Kalisza wraz z modernizacją oświetlenia ulicznego zwiększającą jego energooszczędność”. Zakładał on dofinansowanie na kwotę ponad 14 mln złotych, w tym zakup 9 sztuk autobusów dla komunikacji miejskiej:  4 sztuki z silnikiem Diesla i 5 sztuk o napędzie hybrydowym.

Zgodnie z określonymi wcześniej wymaganiami przetargowymi autobusy spełniają wysokie normy emisji spalin Euro-6 gwarantujące ich przyjazność dla środowiska. Ze względu na niską podłogę na całej długości autobusu, zapewniają komfort i wygodę osobom starszym i o ograniczonej sprawności ruchowej, a dzięki układowi przyklęku i specjalnej rampie umożliwiają przewóz wózków inwalidzkich. Bezpieczeństwo pasażerów gwarantują podłoga pokryta wykładziną przeciwpoślizgową bez stopni poprzecznych na całej długości pojazdu, automatyczny system wykrywania i gaszenia pożarów w komorze silnika oraz system monitoringu zapewniający kierowcy podgląd całego wnętrza autobusu.
Komfort podróży dla pasażerów podniosą elektroniczne, wyraźne tablice kierunkowe i całopojazdowa klimatyzacja. Gniazda USB do ładowania telefonów w przestrzeni pasażerskiej powodują, że nowe autobusy są przyjazne pasażerom korzystającym z nowych rozwiązań technologicznych i multimedialnych. Nowe autobusy będą stopniowo włączane do eksploatacji dzięki czemu w najbliższych dniach pojawią się na ulicach Kalisza.