Strona główna / Wydarzenia » Incydent w autobusie – podziękowanie dla pasażera
Wydarzenia
2011-07-20 / Incydent w autobusie – podziękowanie dla pasażera
W czerwcu, w jednym z autobusów KLA obsługujących linię S1 doszło do nieprzyjemnego zdarzenia. Młody mężczyzna ukradł jednej z pasażerek telefon komórkowy, a gdy próbowała go odebrać zareagował bardzo agresywnie używając pięści i kopniaków. Widząc to inny z pasażerów ruszył kobiecie na pomoc, próbując uspokoić krewkiego mężczyznę. Na hałas i zamieszanie w autobusie zareagował kierowca blokując drzwi oraz wzywając patrol Policji. Chuligan, jak się okazało również kibic kaliskiej drużyny piłkarskiej, został obezwładniony i zatrzymany przez pana Rafała.

W dniu wczorajszym na wniosek KLA, Janusz Pęcherz Prezydent Miasta Kalisza, w obecności Piotra Olszewskiego Prezesa Spółki i Darii Kozanowskiej Naczelnika Wydziału Komunikacji, wręczył panu Rafałowi list gratulacyjny oraz serdeczne podziękowania.
KLA dokłada wielu starań, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerów. Na bieżąco Spółka współpracuje z Policją i Strażą Miejską. W razie konieczności kierowca może też wezwać patrol interwencyjny firmy Joker, która zgodnie z zawartą umową chroni mienie Spółki. W coraz większej liczbie autobusów montowane są systemy monitoringu, dzięki czemu, jak w tym właśnie przypadku nagranie zdarzenia będzie mogło zostać przekazane Policji.
Jednak w sytuacjach ekstremalnych, kierowca autobusu, odpowiedzialny przede wszystkim za prowadzenie autobusu, skupiony na tym co dzieje się na drodze, nie zawsze jest w stanie zobaczyć co dzieje się na końcu autobusu i odpowiednio zareagować. Nie zawsze też kierowca posiada takie predyspozycje, które pozwalają mu samodzielnie reagować w takich przypadkach. Tym bardziej bardzo ważna jest postawa pasażerów, czy w innych przypadkach po prostu mieszkańców, aby reagować na przypadki chuligaństwa, wandalizmu i łamania prawa.
Dlatego jeszcze raz w imieniu własnym jak i poszkodowanej pasażerki Spółka składa panu Rafałowi gratulacje i serdeczne podziękowania za jego obywatelską postawę.

 

Fot. Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Kaliszu