Strona główna / Wydarzenia » Europejski Dzień Bez Samochodu.
Wydarzenia
2016-09-20 / Europejski Dzień Bez Samochodu.
Jak co roku w dniu 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Stanowi on doskonałą okazję do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków i skłonienia ich do zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Promowanie w tym dniu transportu zbiorowego ma na celu zachęcenie jak największej liczby osób do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących podróżowania oraz rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza równowagi ekologicznej.
Dzień bez samochodu ma przypomnieć, że spaliny i hałas wytwarzane przez samochody przyczyniają się do obniżenia jakości życia i powstawania wielu chorób. Do akcji przyłącza się większość polskich miast w tym także Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oraz Kaliskie Linie Autobusowe.
 
Z tej okazji w czwartek 22 września br. kierowcy, którzy pozostawią swoje samochody i przesiądą się do autobusu, będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów autobusami KLA. Warunkiem jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.

Poniżej przytaczamy kilka istotnych faktów, nad którymi warto się zastanowić wsiadając codziennie do swojego samochodu.

  • Dzięki sprawnie działającej komunikacji zbiorowej miasto może przeznaczyć mniejsze środki na inwestycje drogowe.
  • Komunikacja zbiorowa jest korzystna dla wszystkich ponieważ ruch w mieście staje się płynniejszy.
  • Komunikacja zbiorowa obciąża środowisko w zdecydowanie mniejszym stopniu niż komunikacja indywidualna. W związku z tym zmniejszone zostają również potrzebne inwestycyjne na ochronę środowiska.
  • Samochody osobowe potrzebują znacznie więcej przestrzeni niż środki komunikacji zbiorowej, tym bardziej, że zazwyczaj jeżdżą nimi tylko kierowcy.
  • Teoretycznie tylko w ciągu jednej godziny przy maksymalnej częstotliwości na 1 pasie ruchu można przewieźć: w samochodach osobowych tylko ok. 2 tys. osób, natomiast autobusami do 12 tys. pasażerów.
  • Zapotrzebowanie terenu przez samochód osobowy w ruchu miejskim wynosi ok. 100 m2 na osobę, podczas gdy autobus wykorzystuje jedynie 20 m2 na osobę.
  • Autobus przewożący 40 osób na odległość 100 km zużywa na 1 osobę tylko 1 litr paliwa, przeciętny samochód osobowy potrzebuje aż 7 litrów.