Strona główna / Wydarzenia » Autobus elektryczny na testach w Kaliszu
Wydarzenia
2015-10-29 / Autobus elektryczny na testach w Kaliszu
W dniu 26 października br. przyjechał na testy do Kalisza autobus bateryjny o napędzie elektrycznym Solaris Urbino 12E.

Autobus został przyprowadzony bezpośrednio z Łodzi, ale był już testowany także we Francji i Hiszpanii. Testy mają na celu sprawdzenie jak autobus poradzi sobie na ulicach Kalisza w warunkach liniowych przy normalnym natężeniu ruchu pasażerskiego. Kierowcy KLA będą mogli porównać jak autobus sprawuje się w warunkach ruchu ulicznego i porównać prowadzenie pojazdu elektrycznego do jazdy autobusem o napędzie spalinowym. Pracownicy zaplecza technicznego dowiedzą się na czym polega obsługa techniczna autobusu, który zamiast tradycyjnego Diesla posiada dwa mniejsze silniki elektryczne. Ważne są też opinie i odczucia pasażerów, którzy będą mogli korzystać z przejazdów autobusem elektrycznym przez 10 dni t.j. do 5 listopada br.

Kaliskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. rozważają wprowadzenie tego typu autobusów do eksploatacji. Wiele jednak będzie zależało od wyników testu oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego dla realizacji projektów unijnych, które premiują tego typu rozwiązania ekologiczne.

Autobus Solaris E12 z zastosowanym napędem Vossloh wyposażony jest w baterie pozwalające na przejechanie w trybie miejskim około 140-150 km. Pojazd wyposażony jest podobnie jak tradycyjny autobus w klimatyzację, ale również rozbudowany, dotykowy panel sterowania dla kierowcy czy system odzysku energii z hamowania. Czas ładowania w zależności od mocy podłączonej do ładowarki wynosi od 60 min do 6 godzin. Największą korzyścią jest to, że autobus jest przyjazny środowisku - nie emituje spalin. Jest cichy, zapewnia komfort jazdy np. poprzez płynne ruszanie z przystanku. Ponadto w znaczący sposób ogranicza koszty eksploatacji. Według producenta autobus pozwala zaoszczędzić 70% kosztów porównując zużycie energii elektrycznej ze zużyciem oleju napędowego.