Strona główna / Wydarzenia » Europejski Dzień Bez Samochodu
Wydarzenia
2012-09-20 / Europejski Dzień Bez Samochodu
Jak co roku w dniu 22 września przypada Europejski Dzień Bez Samochodu. Wiele miast zarówno kraju jak i w całej Europie, przeprowadza debaty publiczne, ogranicza ruch w mieście, organizuje imprezy promujące transport zbiorowy, pieszy i rowerowy. Dzień bez samochodu ma przypomnieć, że spaliny i hałas wytwarzane przez samochody przyczyniają się do obniżenia jakości życia i powstawania wielu chorób. Do akcji przyłącza się wiele polskich miast w tym Kalisz i Kaliskie Linie Autobusowe.

Z tej okazji, w sobotę 22 września br. kierowcy, którzy pozostawią swoje samochody i przesiądą się do autobusu, będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów wszystkimi autobusami KLA. Warunkiem jest posiadanie dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu.

Poniżej przytaczamy kilka istotnych faktów, nad którymi warto się zastanowić wsiadając codziennie do swojego samochodu.

  • Dzięki sprawnie działającej komunikacji zbiorowej miasto może przeznaczyć mniejsze środki na inwestycje drogowe.
  • Komunikacja zbiorowa z wieloma pasażerami jest korzystna dla wszystkich, ponieważ ruch w mieście staje się płynniejszy.
  • Komunikacja zbiorowa obciąża środowisko w zdecydowanie mniejszym stopniu niż komunikacja indywidualna. W związku z tym zmniejszone zostają również potrzebne inwestycyjne na ochronę środowiska.
  • Samochody osobowe potrzebują znacznie więcej przestrzeni niż środki komunikacji zbiorowej, tym bardziej, że zazwyczaj jeżdżą nimi tylko kierowcy!
  • Teoretycznie tylko w ciągu jednej godziny przy maksymalnej częstotliwości na 1 pasie ruchu można przewieźć: w samochodach osobowych tylko ok. 2 tys. osób, natomiast autobusami do 12 tys. pasażerów.
  • Zapotrzebowanie terenu przez samochód osobowy w ruchu miejskim wynosi ok. 100 m2 na osobę, podczas gdy autobus wykorzystuje jedynie 20 m2 na osobę.Autobus przewożący 40 osób na odległość 100 km zużywa na 1 osobę tylko 1 litr paliwa, przeciętny samochód osobowy potrzebuje aż 7 litrów!